مدیریت دانش knowledge managment

نرم افزارهای مدیریت دانش

 

Sharepoint محصول شرکت مایکروسافت که برای سالیان متوالی توسط شرکت‏های بزرگ بین‏الملی برای پیاده‏سازی ابزارهای مدیریت دانش مورد استفاده قرار گرفته و قابلیت‏های آن اثبات شده است. نکته‏ای که اغلب سازمان‏ها در برنامه‏های مدیریت دانش خود به آن توجه ندارند انتخاب فناوری مناسب برای مدیریت دانش است. بسیاری از سازمان‏ها متدولوژی خاصی برای بخش فناوری مدیریت دانش سازمان خود ندارند و اغلب بدون مشخص نمودن الزامات سیستم مدیریت دانش و تعریف اهداف سازمان از استقرار سیستم مدیریت دانش دچار آزمون و خطای فراوانی می‏شوند.
 
سازمان می‏بایست پس از شناسایی زیرسیستم ها و خصوصیات دانشی موردنیاز خود، به انتخاب فناوری مناسب بپردازد. در این مرحله معیارها و شاخص های جهانی برای ارزیابی و انتخاب  فناوری‏ها و سیستم‏های مدیریت دانش مورد استفاده قرار می‏گیرد. برخی از این معیارها شامل هزینه، کاربری راحت، برآورده کردن نیازمندی های دانشی سازمان و... است. نرم افزار Sharepoint با قابلیت‏هایی که دارد نه تنها تمامی نیازهای مدیریت دانشی سازمان را پاسخگوست بلکه در طراحی آن به مسائل فرهنگی و ساختاری سازمان‏ها توجه شده و می‏تواند مبتنی بر اقتضائات سازمان دچار دگرگونی شود.
 
برخی از قابلیت‏های دانشی Sharepoint عبارتند از:
 
تسهیم و به جریان انداختن دانش
 برقراری ارتباطات دانشی میان خبرگان و کارشناسان
مدیریت درس آموخته های پروژه های کاری و ایجاد پایگاه دانش سازمانی
ایجاد نقشه‏ها و درخت‏های دانش از منابع دانشی سازمان
دستیابی به دانش های پیشین به صورتی کارآمد
همراه بودن با فرهنگ مدیریت دانش در سازمان
مدیریت پیشرفته مستندات و مدیریت محتوا
مدیریت دانش مبتنی بر فرایندهای کسب و کار
 استفاده از ابزارهای هوش تجاری
راه اندازی انجمن های دانشی برای اخذ و اشتراک دانش
 گزارش گیری های آماری و تفصیلی از وضعیت دانشی افراد و سازمان
 قابلیت تعریف سطوح دسترسی به دانش ها
قابلیت امتیازدهی به کیفیت دانش ها
 افزودن محتواهای تصویری و ویدئوهای دانشی و....
ضمناً در Sharepoint از بسیاری از فناوری‏های دیگر مانند IIS (میزبان شیرپوینت در محیط اینترنت، اینترانت و اکسترانت)، NET framework. (فناوری برنامه نویسی که دارای اجزاء آماده ای است به راحتی بر روی شیرپوینت نصب می گردد)، Sharepoint user area ( رابطه کاربر با شیرپوینت)، MOSS (محیط زیبا را در اختیار کاربر می گذاردShrepoint Designer (شخصی سازی صفحات ) و... نیز می توان استفاده کرد.
 
یکپارچگی آسان نرم‏افزار sharepoint با کلیه نرم‏افزارهای مایکروسافت آفیس، قابلیت اطمینان بالای نرم‏افزار Sharepoint، یکپارچگی با سایر سیستم‏های تحت وب و امکانات امنیتی و دسترسی نیز باعث گردیده است که نرم فزار Sharepoint امکاناتی فراتر از سایر نرم افزارهای طراحی شده مدیریت دانش در اختیار سازمان‏ها قرار دهد به طوریکه در سالیان اخیر به عنوان انتخاب اول شرکتهای برتر دنیا برای استفاده در مدیریت دانش تبدیل شده است. 

منبع : مرکز طراحی وب زئوس

تاریخ درج خبر : 1392/2/7
تعداد بازدیدها : 6251
دیدگاه شما

اخبار مرتبط