تعداد بازدید: 3077
زبان : فارسی
دسته بندی :

۷ اشتباه مهلکی که رهبران باید از آن دوری کنند

تاریخ درج خبر : 1395/3/31

قرار گرفتن در نقش رهبر یک تیم برای اولین بار، نقطه ی عطفی در مسیر شغلی بسیاری از افراد خواهد بود. این امر نه تنها تخصص شما در حوزه ی فعالیت تان را نشان می دهد، بلکه نشان دهنده ی توانایی شما در رهبری کردن دیگران نیز هست. اما متأسفانه، دورانی که باید روزهای فوق العاده ای باشد، برای خیلی ها به یک کابوس بدل می شود. علت آن هم مرتکب شدن یک یا چند مورد از اشتباهات بزرگ زیر در رهبری است. ارتکاب این اشتباهات نه تنها اعتبار رهبر یک کسب و کار را زیر سؤال می برند، بلکه می توانند مدت زمان قرار گیری وی در این موقعیت را نیز کوتاه کنند.

اگر می خواهید مسئولیت رهبری تیم خود را بر عهده بگیرید، هفت اشتباه بزرگ زیر مواردی هستند که باید از آنها اجتناب کنید. اما چگونه؟ در ادامه خواهید خواند:

۱- فاصله گرفتن بیش از حد از اعضای تیم

تبدیل شدن به رهبر یک گروه، قدم مهمی در زندگی شغلی شما محسوب می شود، اما خیلی ها این موضوع را نه تنها قدمی رو به بهبود، بلکه فرصتی برای دور شدن از اعضای تیم خود می دانند و سعی می کنند با فاصله گرفتن از آنان برتری خود را به رخ آنها بکشند. با قرار گرفتن مسئولیت های رهبری بر دوش افراد، قطعاً نوع رابطه ی آنها با اعضای تیم تغییر می کند، به ویژه اگر خودشان قبلاً عضوی از همان تیم بوده باشند. اما فاصله گرفتن از اعضای تیم می تواند به از دست رفتن ارتباط رهبر با اعضای تیمش منجر شود که هیچگاه اتفاق مثبتی به حساب نمی آید.

۲- بیش از حد خودمانی شدن با اعضای تیم

قرار گرفتن در موقعیت رهبری یک تیم می تواند فرد را در موضع انزوا قرار دهد. اما باید مطمئن شوید برای حل این مشکل، بیش از حد خودمانی شدن با اعضای تیم را انتخاب نمی کنید. رهبر یک تیم در مواقعی باید تصمیمات سختی بگیرد و اگر با برخی از اعضای تیمش بیش از حد صمیمی باشد این موضوع مشکل ساز خواهد شد و ممکن است اعتبار وی را زیر سؤال ببرد.

۳- نقش دانای کل را بازی کردن

رهبری یعنی کمک به اعضای تیم برای رسیدن به بهترین نتایج ممکن؛ یعنی شناسایی بهترین راه حل و سازماندهی اعضای تیم به اثربخش ترین شکل برای دستیابی به آن نتایج. با این حال، بسیاری از رهبران فکر می کنند با قرار گرفتن در این جایگاه باید تمام پاسخ ها را بدانند، و به نوعی قهرمان تیم باشند.

رهبر یک تیم باید راهنمای اعضای آن تیم باشد، از تخصص آنها بهترین استفاده را ببرد و کاری کند بهترین گزینه های ممکن را برای انتخاب پیش رویش قرار دهند. رهبر یک تیم در نهایت کسی است که از بین این گزینه ها انتخاب خواهد کرد اما هیچ گاه نباید در پیدایش آنها نظر شخصی خود را اعمال کند.

۴- به جای اعضای گروه کار کردن

شما به عنوان رهبر تیم باید اجازه دهید اعضای گروهتان وظایفشان را خودشان انجام دهند؛ شما نباید به جای آنها کاری انجام دهید. رهبری می تواند قدم چالش برانگیزی باشد، و لزوماً همیشه معلوم نیست چه کار باید کرد. به همین دلیل بالا زدن آستین ها و عملاً وارد امور جاری شدن و بر عهده گرفتن بخشی از کار می تواند آرامش بخش باشد.

اما این کار نادرست است. شما باید به اعضای تیم خود بگویید چه می خواهید، و باقی قضایا را به خودشان محول کنید. این وظیفه ی آنهاست که راهی برای برآورده شدن خواسته های شما بیابند.

۵- بها ندادن به زحمات اعضای تیم در موفقیت ها

هر کسی وقتی در نقش تازه ای قرار می گیرد دوست دارد موفقیت خود را به دیگران نشان دهد و این، می تواند باعث شود اعتبار کارهای انجام شده را بیش از حدی که سزاوار آن هست به نفع خود تصرف کند. در واقع این بخشی از عدم امنیتی است که بر عهده گرفتن نقشی تازه با خود به همراه می آورد. شما باید به اندازه ای اعتماد به نفس داشته باشید که زحمات اعضای تیم خود را نیز به رسمیت بشناسید و متناسب با این زحمات به آنها اعتبار بدهید؛ موفقیت آنها موفقیت شما نیز هست. نسبت دادن موفقیت ها به دیگران در موقعیت رهبری کار دشواری محسوب می شود اما اگر بیش از اندازه موفقیت ها را به خودتان نسبت بدهید ممکن است انگیزه را از اعضای تیم تان بگیرید و باعث شوید به دنبال جای دیگری برای کار کردن بگردند.

۶- استفاده از کنترل به جای اثرگذاری

رهبری ربطی به جایگاه ندارد، بلکه معنای آن اقدام و اثرگذاری است. هیچ رئیسی صرفاً به خاطر جایگاهش نمی تواند انتظار داشته باشد دیگران هر کاری که می گوید را انجام دهند. این شیوه ممکن است در کوتاه مدت نتیجه بدهد، اما راه حلی دراز مدت نیست و قطعاً در میان اعضای گروه احترامی برای رهبر تیم به ارمغان نخواهد آورد. اعضای تیم شما می دانند شما رئیسشان هستید، لازم نیست این موضوع را هر بار به رخ آنها بکشید. درخواست کردن از آنها با چند مثال، باعث می شود روی آنها اثرگذاری بیشتری داشته باشید و به آنها این احساس را بدهید که در کنار شما کار می کنند، نه برای شما.

۷- مدیریت ذره بینی

مدیریت ذره بینی بدترین کاری است که یک رهبر می تواند انجام دهد. این کار برای اعضای تیم شما خوشایند نیست چون هیچکس دوست ندارد با کسی کار کند که مدام از بالا بر تک تک کارهایش نظارت دارد و از او می پرسد کی کار به اتمام می رسد. چنین وضعیتی برای خود رهبر تیم نیز برازنده نیست و نشان دهنده ی عدم اعتماد او به اعضا و توانایی رهبری خود است. شما به عنوان رهبر، باید فضای لازم را به اعضای تیم خود بدهید تا نشان دهند چه کارهایی از دستشان ساخته است و در صورت نیاز از آنها حمایت کنید.

اگر بتوانید از این اشتباهات مهلک رهبری دوری کنید، اعضای تیم شما قدردانتان خواهند بود. این، کمک می کند مشارکت خود را افزایش دهند و بهترین کاری که از دستشان بر می آید را به اجرا درآورند.


  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
واتس آپ