10 چیز در دنیای تکنولوژی که کودکان ما دیگر نخواهند دید!

شاید خیلی از ما خیلی خوش شانس بوده‌ایم که شاهد گذران روزهایی بوده‌ایم که در آن فن‌آوری تغییر شکل بسیاری داده و ما هم دست و پا شکسته توانستیم از هر یک از این تغییرات به نحوی استفاده کنیم. ما ماشین حساب را دیده‌ایم، فلاپی را لمس کرده‌ایم، با تلفنهای آنالوگ تماس برقرار و اینترنت دایال آپ را هر چند تجربه اصلا جالبی نبوده است تجربه کرده‌ایم.کودکان ما به این خوش شانسی نخواهند بود و خیلی از گجتها و دستگاه‌هایی را که ما با آنها بزرگ شده‌ایم نخواهند دید و شناخت.

1.دسکتاپ‌ها
 
 
 
منظور از دسکتاپ اینجا، کامپیوترهای بزرگ و غیر قابل حمل است و تقریبا به آن کامپیوترهایی اطلاق می‌شود که برای اولین بار تهیه کردیم.
 
با اینکه هنوز هم دسکتاپ‌های قدرتمند بسیاری آن بیرون موجود است، اما قابلیت حمل و کم جا گرفتن لپ‌تاپ‌هاست که دارد جای دسکتاپ‌ها را می‌گیرد. خانه‌های کوچک امروزی، دیگر جایی برای قرار دادن یک میز و یک دسکتاپ مجهز ندارند.
 
2.ماشین حساب
 
 
 
الان هم جای تعجب دارد که بسیاری از مدارس کودکان را مجبور به خرید ماشین حسابهای گران قیمت می‌کنند؛ با اینکه تعداد زیادی جایگزین بهتر و ارزانتر وجود دارد.
 
اسمارتفونها می‌توانند جایگزین بسیار خوبی برای ماشین حسابها باشند، با اینکه هنوز در کشوری مثل ایران اجازه استفاده از این دستگاه‌های هوشمند در بیشتر مدارس وجود ندارد. ماشین حسابها شاید تا الان دوام آورده باشند، اما خیلی زود ناپدید خواهند شد.
 
3.دوربینهای حرفه‌ای
 
 
بسیاری فکر می‌کنند که دوربین‌های حرفه‌ای آینده روشنی دارند، اینطور نیست و در اشتباهند. بر طرفداران عکاسی دیجیتال سریع و روز به روز افزوده می‌شود و باز این اسمارتفونها هستند که می‌توانند خیلی راحت عکسهای ناب بگیرند. با وجود عکاسی دیجیتال با اسمارتفونها، واقعا دیگر جز افراد علاقه‌مند به عکاسی و آن تعداد محدودی که دوست دارند با دوربینهای پیشرفته عکس بگیرند دیگر کسی سراغ این دستگاه‌ها نخواهد رفت.
 
4.رده‌بندی دهدهی دیوئی
 
 
برای بیشتر از یک قرن، سیتم دهدهی دیوئی به دسته‌بندی اطلاعات جهان کمک کرده است. این رده‌بندی جهانی در سهولت انتخاب، تحقیق، تعیین مکان، فهرست نویسی علمی کتابها نقش موثر دارد. ولی زمان کتابهای فیزیکی رو به اتمام است و باید بگوییم که ملویل دیوئی ممنون، اما عمر این سیستم دسته‌بندی دیگر رو به اتمام است.
 
5.برفک
 
 
نویز سفید، برفک، یا هر نام دیگری که برای آن می‌گذارند، کودکان امروز از آن چیزی نمی‌دانند. از آنجایی که از سیستمهای آنالوگ دل کنده و به سمت دیجیتال حرکت کردیم، این صفحه سفید اعصاب خرد کن را دیگر هیچ کودکی نخواهد دید.
 
6.رسانه فیزیکی
 
 
 
کودکان امروز خیلی زود دیگر نیازی ندارند که چیز ی را وارد سیستم خود کنند. اینترنت، بلوتوث، NFC و وای فای دیگر جای رسانه‌های فیزیکی را گرفته‌اند و خیلی زود باید با دیسکها خداحافظی کنیم.
 
7.اینترنت با سیم
 
 
همین الان این مطلب را با دستگاهی می‌نویسم که با سیم اتصال اینترنتش برقرار شده است، اما با وجود و توانایی بیش از پیش وای فای، این اتصالات سیمی یواش یواش رو به نابودی هستند.
 
مشخص است که کودکان امروز در آینده‌ای خیلی نزدیک از این اتصالات سیمی بسیار کمتر خواهند دید.
 
8.اسکنرهای دسکتاپ
 
 
 
اسکنرهای دسکتاپ، دیگر کم کم جای خود را به اسکنرهای تخت می‌دهند و دیگر نیاز ی نیست این همه فضا برای قرار دادن یک اسکنر به این بزرگی روی میزتان اشغال شود. بعلاوه نرم‌افزارهای اسکن هم می‌توانند جایگزین خیلی خوبی برای این اسکنرهای بزرگ جثه باشند.
 
9.چاپگرها
 
 
 
احتمالا شما هم مثل من یک چاپگر در منزل دارید و از وجودش راضی هستید، اما دنیا با وجود منابع کم نسبت به جمعیت زیاد، روبه زندگی بدون کاغذ می‌رود، پس انتظار می‌رود خیلی زود چاپگرها هم دیگر بکارمان نیایند.
 
MP3.10 پلیر
 
 
 
شرکتهایی مثل اپل هنوز هم آیپادهایی با کیفیت و پیشرفته می‌سازند، اما با وجود فضای کلاود و استریمینگ و اسمارتفونها، می‌توان گفت دوره این MP3 پلیرها رو به اتمام است.

منبع : مرکز طراحی وب زئوس

تاریخ درج خبر : 1393/4/23
تعداد بازدیدها : 581
دیدگاه شما

اخبار مرتبط