طراحی سایت-طراحی وب سایت-طراحی سایت در  شیراز

زئوس : طراحی سایت در شیراز | طراحی وب سایت در شیراز

تاریخ درج خبر : 1395/9/15
تعداد بازدیدها : 2699
تجربه کاربری و سئو: تاثیر زیاد، روشی ساده و زیرکانه

فاکتور های رتبه دهی گوگل همواره تغییر می کنند و این موضوع که گوگل آن ها را رسما بیان نمی کند، جای زیادی برای شک و ابهام برای سئو کاران باقی می گذارد...

فاکتور های رتبه دهی گوگل همواره تغییر می کنند و این موضوع که گوگل آن ها را رسما بیان نمی کند، جای زیادی برای شک و ابهام برای سئو کاران باقی می گذارد.

امروز قراره براتون از تاثیر تجربه کاربری یا UX در رتبه بندی گوگل در جستجو ها پرده برداری کنیم. اگر سئو برایتان مهم باشد مطمئنا این خبر جدید برایتان نکته ای کلیدی خواهد بود.

چرا که فاکتور های جدیدی که در امتیاز دهی گوگل پیدا می شوند، تا مدت کوتاهی بعد از پیدا شدنشان، تاثیر فوق العاده زیادی دارند و معمولا سایت هایی که زودتر از بقیه از آن ها بهره می برند، جهش بسیار خوبی در رتبه آنها در جستجو های گوگل مشاهده می شود. مطمئنا با در نظر نگرفتن این موضوع، ترافیک زیادی را از دست خواهید داد. پس توصیه می کنم این پست را با دقت تا انتها بخوانید و هرچه سریعتر به آن عمل کنید.

مثال زنده از تاثیر یک فاکتور جدید و بسیار قوی در رتبه بندی جستجو های گوگل: تجربه کاربری یا UX

در این پست این فاکتور جدید رتبه دهی گوگل به نام تجربه کاربری یا همان UX را برایتان معرفی می کنم و سه روش برای استفاده مناسب از این عامل را شرح می دهم. همچنین یک مثال واقعی از تاثیر این عامل را به شما نشان می دهم و مطمئنم که شگفت زده خواهید شد !

مدتی پیش، Backlinko یک پست درباره اینکه چگونه بک لینک های با کیفیت را بدون پست داشته باشیم منتشر کرد. این پست هم مانند هر پست دیگری برای یک کلمه کلیدی بهینه سازی شد: High Quality Backlinks

با توجه به لینک های قوی و مناسبی که به این پست اشاره دارند، به سرعت به صفحه اصلی وارد شد. اما اینجاست که چیز عجیبی دیده شد.

این پست همچنین برای کلمه کلیدی How to get High در صفحه اول گوگل قرار دارد ! احتمالا منظور این عبارت را می دانید و اینکه How to get High هیچ ارتباطی با High Quality Backlinks ندارد.

اما سوال اینجاست که چرا گوگل این پست را برای عبارت دوم رتبه خوبی داده است؟ به این دلیل است که این کلمه کلیدی هم در محتوای پست وجود دارد. اما اینجاست که به نتیجه جالبی برخوردیم.

افرادی که کلمه کلیدی How to get High را جستجو کرده اند و وارد این پست شده اند، به سرعت متوجه شده اند که این پست ارتباطی با موضوع جستجوی آن ها ندارد و صفحه را سریعا ترک کرده اند.

گوگل متوجه شد که افرادی که این کلمه کلیدی را جستجو می کنند، از این سایت خیلی خوششان نمی آید و در نتیجه... ظرف چند روز، این صفحه در کلمه کلیدی اشتباهی، به رتبه 33 نتایج جستجو انداخته شد. اما صبر کنید ! رتبه این پست در کلمه کلیدی High Quality Backlink که موضوع اصلی پست است، تغییری نکرد. چرا؟ چون افرادی که بک لینک های با کیفیت را جستجو کرده اند، مثل چسب به این پست چسبیده اند و آن را تا انتها مطالعه کرده اند و به سرعت کلید بازگشت را نزده اند.

تاثیر تجربه کاربری یا همان User Experience در سئو

به طور خلاصه چیزی که تا به اینجا متوجه آن شده ایم این است که هرچند داشتن بک لینک، کماکان حرف اول را در رتبه بندی گوگل و عوامل موثر بر سئو می زند، مشخص است که تجربه کاربران ( User Experience ) هم تاثیر بسیار زیادی در نتایج موتور های جستجو دارد.

یعنی هربار که کاربری از نتایج جستجوی گوگل وارد سایت شما می شود، هر قدر که زمان بیشتری در آن باقی بماند یعنی سایت شما محتوای بهتری داشته و کاربر را راضی کرده است که برای آن وقت صرف کند. و برعکس.

حالا سوال اینجاست که چگونه افراد را برای مدت بیشتری در سایت خود نگه داریم تا گوگل را متقاعد کنیم که سایت ما برای آن کلمه کلیدی انتخاب مناسبی است و جستجوگرها از آن راضی هستند؟

حالا قرار است که سه روش عملی را با هم مرور کنیم تا بدانیم چگونه به بهترین شکل از سیگنال های تجربه کاربری در سئو استفاده کنیم.

توضیح کافیست. چگونه از این روش استفاده کنیم و تجربه کاربری سایت خود را خیلی راحت بالا ببریم؟

روش اول

استفاده از کلماتی است که زمان خواندن افراد را کوتاه می کند. یک بحث روان شناسی وجود دارد که می گوید افراد خیلی مایل به خواندن مطالب بیش از حد طولانی نیستند. حالا چطور یک مطلب قوی و مناسب را بنویسیم و خواننده را مجاب کنیم که تا انتها آن را بخواند؟ پاسخ استفاده از کلمات برنده است. یعنی کلماتی که بخشی از متن را می برند و به جان آن یک عبارت کوتاه را جایگزین می کنند.

یک مثال خیلی شفاف:

فرض کنید که شما یک متن خیلی طولانی درباره نحوه ایجاد بک لینک نوشته اید. این متن ممکن است که 2000 کلمه داشته باشد. واقعا چه کسی در قرن 21 حوصله خواندن این متن طولانی را دارد؟

حال فرض کنید در مقطعی از متن که توضیحات زیادی را داده اید، بعد از آن همه توضیح کامل و بسیار خوب و البته خسته کننده، این بخش را قرار دهید:

کلام آخر: داشتن بک لینک قوی نیاز به خرج مبالغ زیاد ندارد و فقط کافی است کیفیت آن ها را با استفاده از ابزار در دسترس بسنجید.

خواننده: چی؟ یعنی واقعا این سایت می گه که با استفاده از چه ابزاری میشه کیفیت بک لینک ها رو به شکل درست و حسابی سنجید؟

این کار دو مزیت دارد. یکی اینکه خواننده سایت ممکن است آن بخش طولانی را که حالا صد برابر برایش جذاب تر است ( چون جواب یک سوال مهم در ذهنش را دارد ) بخواند. دومی این است که کاربر همچنین به خواندن ادامه مطلب جذب می شود.

عبارات دیگری که همچنین می توانید از آن ها استفاده کنید اینها هستند.

و این هم راهکار

اما نکته اینجاست

اما داستان چیست؟

بسیار خوب. حالا چطور می توان از این روش استفاده کرد؟

بهترین قسمت آن چیست؟

چرا این موضوع مهم است؟

به هیچ وجه اینطور نیست !

تا به حال اشتباه فکر می کردید !

حالا که از عبارات برنده استفاده کردید، وارد بخش دوم کار می شویم.

روش دوم

بگذارید با یک سوال ساده شروع کنم. کدام یک از دو متن زیر را در نگاه اول برای خواندن انتخاب می کنید؟

احتمالا سمت چپی را. چون متن در حالت کلی به چند بخش تقسیم شده و این کار با استفاده از تگ های Heading انجام شده. قدرت H1, H2, H3 و حتی H4 را دست کم نگیرید. اینها هرچند در خود بالا آوردن سایت تاثیر به سزایی ندارند اما در بهبود تجربه کاربری که تاثیر فوق العاده ای در سئو دارد، بی نظیر عمل می کنند.

اما یک نکته ریز در استفاده از Heading ها وجود دارد و آن هم وجود کلمات جلب توجه کننده در آنهاست. کلماتی مانند بهترین، کوتاه، خیلی راحت، قدرتمند و سریع گزینه های ایده آلی هستند

و اما روش سوم که بهترین روش است

استفاده از فرمول APP. داستان این است. وقتی کسی از گوگل وارد سایت شما می شود، شما فقط چند ثانیه وقت دارید تا اون را مجاب به خواندن مطالب سایتتان کنید. در واقع Brian Dean موسس Backlinko معتقد است که شما تنها 2 ثانیه وقت دارید. نه 5 ثانیه، نه 10 ثانیه. فقط 2 !

اگر بتوانید در این زمان کوتاه بازدیدکننده را با مطلبی خیلی خوب و خواندنی، پیشنهادی شگفت انگیز و وسوسه کننده و چیزهایی شبیه به این جذب کنید، شما برنده هستید.

اما این کار را چگونه می توان انجام داد؟

جواب در استفاده از فرمول APP است. این فرمول برای این ساخته شده که بتواند بازدیدکننده را برای مدت بیشتری در سایت شما نگه دارد.

APP مخفف سه کلمه است. Agree ، Promise و Preview.

حالا می خواهم این سه عبارت را برایتان موشکافی کنم و مطمئن شوم تا راهی قطعی برای نگه داشتن بازدید کننده از سایت در صفحه تان دارید.

اولین بخش Agree است.

معنی این کلمه در انگلیسی "موافقت کردن" است. یعنی اینکه اولین چیزی که بازدید کننده در سایت شما با آن روبرو می شود, عبارتی باشد که با آن موافق باشد. در واقع باید بازدید کننده مطمئن شود که این صفحه مشکل او را می داند. وگرنه چطور آن صفحه وب می تواند راه حلی برای حل مشکل ارائه دهد؟

وقتی کسی ببیند که شما مشکل او را متوجه هستید و راه حلی برای آن دارید، احتمال خیلی بیشتری دارد که باقی بماند. عامل اصلی بالا بودن تجربه کاربری و اهمیت اصلی آن در سئو این است که خواننده بتواند با مطلب ارتباط مفیدی برقرار کند و به خواندن آن علاقه نشان دهد.

به قسمت اول همین پست برگردید. می بینید که ما بحث را با یک جمله که تقریبا همه با آن موافق هستند شروع کرده ایم. این موضوع باعث می شود که افرادی که وارد این صفحه می شوند، بخواهند بدانند ما چگونه قرار است که مشکل به روز رسانی های الگوریتم گوگل را حل کنیم.

هرچند ما این کار را نخواهیم کرد و فقط گوشه ای از کار را روشن کرده ایم

حالا نوبت این است که Promise دهیم.

یعنی به خواننده قول دهیم که قرار است دنیای او را بهتر کنیم. بعد از اینکه به او اطمینان دادیم که متوجه مشکلش هستیم، باید قول بدهیم که برایش راه حل مناسبی هم داریم.

ممکن است قبل از شروع به خواندن این جمله، به بالای صفحه رفته باشید و قولی که در این پست به خواننده داده شده را پیدا کرده باشید. اگر نرفته اید زود بروید و برگردید تا به ادامه بحث بپردازیم

ما قول دادیم که یک فاکتور جدید را رونمایی کنیم و پیرامون آن توضیحاتی بدهیم. آن هم تاثیر تجربه کاربری در سئو است !

مرحله سوم، Preview

نباید خواننده را با صدها کلمه در حسرت دانستن یک نمای خیلی مختصر و کلی از موضوع مورد بحث نگه داریم. خیلی کوتاه و مختصر باید یک دید کلی به خواننده بدهیم تا بداند که این پست ارزش خواندن را دارد !


منبع : مرکز طراحی وب زئوس
تاریخ درج : 

تعداد بازدیدها : 2699
 

اخبار مرتبط

دیدگاه شما