با مزایای یک طرح توجیهی بیشتر آشنا شویم

مدیر سایت

در این مقاله قصد داریم شما را با ضرورت داشتن و مزیتهای یک طرح توجیهی قبل از شروع به کسب و کار بیشتر آشنا کنیم

 

اولین مزیت :کمک به کار آفرینان در برآورد سود آوری است

یک طرح توجیهی (Feasibility Study) در واقع نشان می دهد که پروژه در یک زمان خاص می تواند سود آوری به دنبال داشته باشد یا خیر.چون ممکن است پروژه، نهایتا منجر به شکست کسب و کار شود که با کمک طرح توجیهی این احتمالات و سوالات برای کار آفرین پاسخ داده میشود.و میتواند تصمیم گیری کند که  چه زمانی پروژه را شروع کند تا منابعی که برای پروژه مصرف می شود هدر نرود و بیشترین بازدهی را به دنبال داشته باشد.

بنابراین طرح توجیهی اطلاعاتی را که شامل سود، زیان، هزینه های فرصت و حتی خطرات احتمالی پروژه های کسب است در اختیار مدیران قرارمی دهد.

 مزیت دوم : تشخیص زمان مناسب برای اجرای پروژه است 

همانگونه که میدانید اجرای یک پروژه به عوامل متعددی از قبیل ظرفیت تولید، زنجیره تامین مالی، وجوه نقد، منابع مالی و ... بستگی دارد.که همه این عوامل  فشار و استرس زیادی برای کار آفرین ایجاد می کند در حالیکه با کمک یک طرح توجیهی می توان بازه زمانی دقیقی برای شروع پروژه مشخص کرد تا استرس ناشی از این عوامل کاهش یابد.

 

سومین مزیت: توانایی و برنامه ریزی و مدیریت مالی جریانات مالی می باشد

مسلما مهمترین عامل درراه اندازی تمامی کسب و کارها و پروژه های تولیدی و خدماتی سود آوری و کسب پول است

داشتن یک طرح توجیهی به کارآفرین کمک می کند تا بتواند هزینه های و مخارج خود رابرای زمانهایی که پروژه بنا به هر دلیلی سود آوری پائینتری نسبت به سایر فصول دارد، مدیریت کند بعبارتی وجوه نقدی را برای تمام فصل های فروش تقسیم بندی کند.

بعنوان مثال ممکن است در طرح توجیهی مشخص شود که پروژه در فصل تابستان فروش خوبی دارد، اما در ماههای بعد میزان فروش کاهش می یابد. در این صورت مدیران می توانند هزینه ها و مخارج خود را مطابق با ماههای رکود پروژه، هماهنگ کنند.

 

مزیت چهارم :یافتن مکان مناسب برای اجرای پروژه است

 توسط یک طرح توجیهی می توان پیش بینی کرد که یک پروژه در کدام منطقه سود آوری بیشتری دارد. تولید و فروش  خدمات و کالاها تابعی از پارامترهایی همچون انبارداری، حمل و نقل، بازاریابی، مواد اولیه و ... می باشد.بنابراین مهم است که بدانیم در چه مکانی پروژه را راه اندازی کنیم تا هزینه ها به حداقل تقلیل یابد.

 

 مزیت پنجم اینکه: برای دریافت وام بانکی داشتن طرح توجیهی الزامیست

امروزه همه بانک‌های داخلی و خارجی برای مشارکت در پروژه‌ها و دادن وام به کارآفرینان داشتن طرح توجیهی را الزام قرار داده اند. بنابراین کلیه کارآفرینان و صاحبان صنایعی که نیازمند وام بانکی هستند، ملزم به تهیه کردن طرح توجیهی پروژه می باشند. توجیه‌پذیر بودن یک پروژه عاملی بسیار مهم برالی بانک ها در کار مشارکت است.

دیدگاه شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
واتس آپ