چرا زبان برنامه نویسی R بین دانشمندان رواج پیدا کرد؟

مدیر سایت

برآوردها نشان می‌دهد زبان برنامه‌نویسی آر (R) در مقایسه با نرم‌افزارهای تحلیلی و آماری مثل SPSS، MATLAB و SAS از محبوبیت بیشتری در بین دانشمندان و پژوهشگران افزایش یافته است.

 

 

به گزارش وب‌سایت computerworld، رابرت مونچن، آماردانی که زبان برنامه نویسی R را تدریس می‌کند اعلام کرده است این زبان در تابستان امسال به محبوب‌ترین زبان و محیط نرم‌افزاری برای عملیات تحلیلی پژوهشی تبدیل شده است. وی با بررسی و تحلیل میزان استفاده از این نرم‌افزارها در پژوهش‌های علمی و میزان ارجاعات به این نرم‌افزارها در فروم‌ها و اتاق‌های گفت‌وگوی آنلاین دست به این نتیجه‌گیری زده است. آر یک زبان برنامه نویسی و یک محیط نرم‌افزاری ویژه است که از آن برای انجام عملیات آماری و تحلیلی استفاده می‌شود.

 

 بر اساس این برآورد، در مقالات پژوهشی حدود ۷۵ هزار بار به نرم‌افزار SPSS اشاره شده است. نرم‌افزار SAS نیز از این نظر رتبه دوم را دارد. میزان ارجاع به این نرم‌افزار ۴۰ هزار بار اعلام شده است. زبان برنامه‌نویسی R نیز در بیش از ۲۰ هزار طرح پژوهشی مورد استفاده قرار گرفته است.

 

 مونچن از سال ۱۹۹۵ به بعد کار برآورد محبوبیت نرم‌افزارهای پژوهشی را برعهده دارد. وی دریافته است که میزان استفاده از نرم‌افزار SPSS در سال ۲۰۰۷ در اوج خود قرار داشته است و از آن زمان به بعد روند کاهشی به خود گرفته است. درمقابل، استفاده از زبان برنامه‌نویسی R در این مدت با سرعت بیشتری افزایش یافته است. مونچن یکی از آماردانان شاغل در دانشگاه تنسی است که این زبان را تدریس می‌کند. وی در سال‌های قبل از ۲۰۰۹ که نرم‌افزار SPSS از سوی IBM خریداری نشده بود نیز عضو هیئت مشاوران شرکت SPSS بود.

 

 نسخه‌های مختلف زبان R به صورت منبع باز عرضه می‌شود و دانشمندان و پژوهشگران می‌توانند آن را به صورت رایگان دانلود و استفاده کنند. رایگان بودن این زبان ممکن است یکی از دلایل افزایش محبوبیت آن باشد.

دیدگاه شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
واتس آپ