تعداد بازدید: 6179
زبان : فارسی
دسته بندی :

پورتال چیست ؟

تاریخ درج خبر : 1395/8/16

همیشه در تعریف پورتال یا شکل نوشتاری دیگر آن یعنی پرتال ، مقایسه با وب سایت ، راهگشای تعریف پرتال بوده است . در واقع پرتال را می توان نسخه پیشرفته تر یا به عبارتی بزرگتر یک سایت دانست ...

همیشه در تعریف پورتال یا شکل نوشتاری دیگر آن یعنی پرتال ، مقایسه با وب سایت ، راهگشای تعریف پرتال بوده است . در واقع پرتال را می توان نسخه پیشرفته تر یا به عبارتی بزرگتر یک سایت دانست . وب سایت ها را با محتوای درج شده توسط مدیر سیستم ( admin ) می شناسند . این در حالی است که پرتال ها توانایی درج محتوا توسط کاربران را دارند و این ارتباط مجازی را دو سویه می کنند . پورتال ها می توانند نسبت به جمع آوری اطلاعات از جاهای گوناگون اقدام کرده و آن ها را در فضای واحد نمایش دهند . کار پرتال ها ، هماهنگ کردن شبکه ای از اقدامات کاربران و سیستم بر بسترفضای خود پرتال است . ارتباط دوسویه سیستم و کاربر در پرتال ، یکی از مشخصات فنی پرتال است .

پرتال می تواند اطلاعاتی که کاربرانش به روز کرده اند را تغییر داده و محتوای جدید را جایگزین کرده و در معرض دید سایر کاربران قرار دهد . به عنوان مثال در پرتال های آموزشگاهی و پرتال دانشگاهی ، نمراتی که آموزگاران و استادان برای دانش آموزان و دانشجویان در پرتال ثبت می کنند ، در فضای مربوطه ( مثلاً کارنامه ) تغییر کرده و نمرات به کاربر نمایش داده می شود . در همینجا به علت مرتبط بودن بحث می توان از سطح بندی کاربران در پرتال خبر داد . یعنی می توان برای نمایش طیف خاصی از اطلاعات به طیف خاصی از کاربران تصمیم گرفت و این موضوع را تعیین کرد تا با مشخص شدن سطح دسترسی هر user در سیستم ، اطلاعات هدفمند به دست وی برسد . فارغ از این می توان محدودیت هایی بر زمان نمایش با عملکرد هم قائل شد .

این که در همین پرتال های دانشگاهی و پرتال آموزشگاهی که مثال زده شد ، در بازه زمانی خاصی امکان ثبت نام در سامانه وجود داشته باشد یا در مقطعی از زمان بتوان نسبت ه انتخاب واحد اقدام نمود . جهت جلوگیری از طولانی شدن این پاراگراف و پرداختن تخصصی تر به مسائل در سایر قسمت های متن ، به ذکر این نکته بسنده می کنیم که امکان ثبت نام در سیستم و عضوگیری در پرتال وجود دارد و ناحیه کاربری یا همان user control panel در اختیار کاربر قرار می گیرد تا مبنایی برای تعامل کاربر با سیستم باشد . یک پرتال اطلاعات مورد نیاز کاربر در زمینه فعالیت پرتال را تامین می کند و مثلاً پورتال بانکی ، اطلاعات گوناگون مورد نیاز کاربران خود را از منابع موثق تأمین می کند . فرضاً دسترسی لحظه ای به اطلاعات حساب بانکی مشتری ، اعلام نرخ لحظه ای ارز ، سهام و طلا .

پورتال می تواند شامل چند زیرسیستم باشد که همین موضوع نیز یکی از ویژگی های پورتال است . یعنی اگر یک سایت به صورت بخشی عمل می کند ، پورتال به صورت فرابخشی عمل می کند و چند سیستم را به صورت هماهنگ کنار هم دارد و عملکرد یکپارچه ای را تحت یک سیستم امنیتی و رابط کاربری به نمایش در آورد . اگر بخواهیم جهت درک بهتر مشخصات پورتال در بحث هماهنگی سیستم ها مثالی زده باشیم ، می توانیم یک پورتال فروشگاهی را انتخاب کنیم . در پرتال فروشگاهی ، یک سیستم صدور فاتور و پیش فاکتور ، یک سیستم نمایش محصولات و مقایسه محصولات ، یک سیستم جستجو ، یک سیستم پرداخت بانکی ، یک کنترل پنل برای کاربران سایت ، یک کنترل پنل برای مدیر یا مدیران سایت و احیاناً دیگر امکاناتی که به درخواست سفارش دهنده پورتال در سیستم تعبیه شده اند ، همگی به صورت هماهنگ با یکدیگر ایفای نقش می کنند . عملکرد یکپارچه سیستم های فرعی یک پرتال ذیل سیستم اصلی را می توان پررنگ ترین شاخص پورتال قلمداد کرد .


  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
واتس آپ