آموزش حرفه ای دیجیتال مارکتینگ

مدیر سایت


دیجیتال مارکتینگ (Digital Marketing) یا بازاریابی دیجیتال شامل مجموعه همه ابزارها و فعالیت‌هایی است که برای بازاریابی محصولات و خدمات در بستر دیجیتال (وب، اینترنت، موبایل یا سایر ابزارهای دیجیتال) مورد استفاده قرار می‌گیرند.
در دیجیتال مارکتینگ استفاده از ابزارهای دیجیتال مطرح است، نه فقط اپلیکیشن‌­ها و موتورهای جستجو و … بنابراین دیجیتال مارکتینگ می‌­تواند همزمان آنلاین باشد یا آفلاین.
آفلاین دیجیتال مارکتینگ :
فعالیت‌های بازاریابی که به صورت سنتی و محیطی اجرا میشود اگر با استفاده از ابزارهای دیجیتال باشد جزء بازاریابی آفلاین دیجیتالی است مثل:

1. بازاریابی محیطی ارتقایافته:
سازه تبلیغاتی از قبیل بیلبورد ها،بنرهای تبلیغاتی که در سراسر شهر با طراحی های بروز نصب شده اند و نوع دیگری از بازاریابی، بازاریابی با سمپلینگ بوده است بدین معنی که شرکت‌ها محصول خود را در ابعاد کوچکتر آن یا نمونه‌ای از آن را در اختیار کاربران قرار می‌دهند تا پس از آزمایش کردن آن را خریداری کنند. به عنوان مثال نمایندگی موبایل سامسونگ نمونه ای از گوشی ها را در اختیار مشتری قرار میدهد تا فرد بعد از بررسی آن را خریداری نماید.
2. رادیو مارکتینگ / بازاریابی رادیویی:
بخشی از جمعیت کشور ها هنوز به رادیو گوش می‌کنند که برخی از آنان بیش از یک ساعت در روز شنونده رادیو هستند. لذا رادیو نیز بخشی از بودجه سازمان‌ها را به خود اختصاص میدهد.
استفاده از رادیو برای مخابره یک پیام تبلیغاتی میان‌برنامه‌ای و یا حتی اسپانسرینگ یک برنامه می‌تواند از این دست دیجیتال مارکتینگ باشد.
شرکت طراحی وب زئوس با تولید پادکست هایی با عنوان رادیو زئوس قدمی در زمینه رادیو مارکتینگ بر داشته است.
3. تلویزیون مارکتینگ / بازاریابی تلویزیونی:
تبلیغات تلویزیونی بخاطر بهره برداری از ترکیب صدا، تصویر، حرکت، نور و نشان دادن محصول و ویژگی های آن بیشترین اثر را بر مخاطب و مشتری احتمالی خواهد گذاشت.هر خانواده ایرانی بطور متوسط روزی 6 ساعت تلویزیون نگاه می کند. به همین خاطر بازاریابی تلویزیونی جز بهترین و پردرآمد ترین بازاریابی دیجیتال آفلاین است.
4. تلفن مارکتینگ / بازاریابی تلفنی:
در بازاریابی تلفنی یا مفاهیمی چون تماس‌های سرد که همچنان در دنیا و در کشور خودمان به وفور در حال انجام است نیز بازدهی خوبی وجود ندارد چرا که غالباً سعی می‌شود به کسی که تا به حال ارتباطی با کسب‌و‌کار ما نداشته است محصولی فروخته شود. بازاریابی پیامکی نیز شاید در دوره‌ای بتوان گفت موثر بوده اما حال در کشور ما به نوعی به یک مزاحمت تبدیل شده است که به شدت اثر منفی در ذهن گیرنده پیام ایجاد می‌کند.

آنلاین دیجیتال مارکتینگ:
آنلاین مارکتینگ یا اینترنت مارکتینگ، روشی است که در آن از کانال های مبتنی بر وب برای انتشار پیام درباره‌ی برند شرکت، محصولات یا خدمات آن به مشتریان بالقوه استفاده می‌شود. روش ها و تکنیک های مورد استفاده درآنلاین مارکتینگ شامل ایمیل، شبکه های اجتماعی، تبلیغات بر روی نمایشگر ها، بهینه سازی موتور جستجو یا سئو ، گوگل ادز و موارد دیگری از این قبیل است. هدف این روش بازاریابی رسیدن به مشتریان بالقوه از طریق کانال هایی است که مشتریان در آن ها وقت خود را صرف خواندن، جستجو، خرید و معاشرت آنلاین می‌کنند.
ابزار ها و تکنیک های شناخته شده دیجیتال مارکتینگ آنلاین:

1.سئو یا بهینه سازی سایت در موتورهای جستجو:
با بهینه سازی داخلی و خارجی سایت که شامل بهینه سازی قالب سایت، سرعت سایت، مسائل تکنیکی و تولید محتوای سئو شده و توزیع آن می شود، سایت خود را برای موتورهای جست و جو بهینه می کنید تا وب سایت شما زودتر از رقبایتان در معرض دید مخاطبانتان قرار بگیرد. این روش یکی از بهترین روش های بازاریابی دیجیتال که در آن رقابت بسیاری وجو دارد، است.
2. بازاریابی محتوا (Content Marketing)
فرقی نمی کند کسب و کار اینترنتی شما کوچک باشد یا بزرگ، سرمایه برای تبلیغات اینترنتی دارید یا نه! در بازاریابی محتوا با توجه به نیاز مخاطبانتان می توانید برای رفع نیازشان محتوا تولید کنید. ممکن است با نوشتن یک مقاله بتوانید نیاز مخاطبانتان را بر طرف کنید یا اینکه یک ویدئوی آموزشی تولید کنید.
در بازاریابی محتوا که زیر مجموعه ای از بازاریابی درونگرا است دیگر نیازی نیست به دنبال مشتری بگردید و آنها را قانع کنید که از محصولات شما استفاده کنند. بلکه مشتری خودش با میل خودش به سمت شما می آید و خواستار محصولات و خدمات شما می شود.
3. بازاریابی ویدیوی(Video Marketing)
ویدئو مارکتینگ ابزاری است در بازاریابی دیجیتال که بیشترین تاثیر گذاری را روی مخاطبان می گذارد. یکی از بهترین ابزارها در بازاریابی محتوا ویدئو مارکتینگ است. محتواهای ویدئویی خیلی خیلی بیشتر می توانند تاثیر گذار باشند.شما با ساخت یک ویدیو جذاب در زمینه کاری خود محصول یا خدمات خود را به کاربر معرفی میکنید.
4.تبلیغات اینترنتی(Internet advertisement):
نمونه ای از اثر بخش ترین تبلیغات اینترنتی، تبلیغات کلیکی در گوگل است. از طریق تبلیغات گوگل هر سایتی می تواند یک شبه رتبه یک گوگل شود و خیلی زود بازخود قابل توجهی دریافت کند. این روش بیشتر برای کسانی مناسب است که مشکلی بابت هزینه های تبلیغاتی ندارند و خیلی سریع هم دوست دارد باز خورد خوبی دریافت کنند.
یکی از محبوب ترین روش های تبلیغات اینترنتی رپورتاژ آگهی است. رپورتاژ آگهی از جنبه های مختلف می تواند برای شما بسیار مفید باشد. اول اینکه شما از طریق رپورتاژ آگهی می توانید بک لینک های با کیفیت و دائمی دریافت کنید. دوم اینکه ممکن است از طریق لینک منبع ترافیک سایت شما بالا برود. سوم اینکه به برند سازی شما کمک می کند.و همچنین به سئو سایت شما خیلی کمک میکند.
یکی از جدیدترین روش های تبلیغات دیجیتال ارسال پیام اعلان است. این روش را بیشتر در اپلیکیشن های موبایلی می بینیم. در این روش پیام های اعلان به صورت نوتیفیکیشن در موبایل ها ظاهر می شود. یعنی زمانی که شما در حال استفاده از گوشی موبایل خود هستید تبلیغاتی به صورت پوش نوتیفیکیشن برای شما ظاهر می شود. این روش هم یکی از جدیدتری و بهترین روش های تبلیغات دیجیتالی است.
5. بازاریابی ایمیلی (Email Marketing)
ایمیل مارکتینگ مناسب ترین ابزار برای رابطه سازی است. یعنی شما فقط از طریق ایمیل می توانید پیشنهاد های ویژه تان را به کاربران سایتتان بدهید و آن ها را مجاب کنید دوباره به سایت شما بیایند. ایمیل مارکتینگ فقط به اینجا ختم نمی شود که صرفا شما با ارسال یک ایمیلی که در آن پیشنهاد خرید محصولی را با ارائه کوپن تخفیف 50 درصدی به کاربرانتان را داده اید! بلکه فراتر از این داستان ها است. با ایمیل مارکتینگ می توانید فروش های بی نظیری را در همان لحظات ابتدایی که کاربر تازه با سایت شما آشنا شده است ایجاد کنید.
6.بازاریابی چریکی (Guerrilla Marketing)
در بازاریابی چریکی سعی می شود با کمترین هزینه بیشترین بازدهی دریافت شود. کسب و کار نوپای شما هیچ وقت نمی تواند در ابتدا با رقبایش مقابله کند. به همین خاطر به جای پول خرج کردن باید ایده خوب داشته باشید. با استفاده از استراتژی ها و ابزارهای ارزان قیمت باید بتوانید بیشترین بازدهی را دریافت کنید.
یکی از اهدافی که در بازاریابی چریکی دنبال می شود این است که به مشتریان فعلی بیشتر بها داده شود تا اینکه به دنبال مشتریان جدید بود. مشتریان فعلی می توانند برای شما پولسازی کنند. از مشتریان فعلی می توان برای جذب مشتریان جدید استفاده کرد. در این روش باید از آن ها استفاده ابزاری شود. مثلا با دادن هدیه به آن ها می توانید از آن ها درخواست کنید که شما را به دیگران معرفی کنند.
بازاریابی پارتیزانی نوعی بازاریابی ویروسی هم است. اصلا یکی اهداف در بازاریابی پارتیزانی همین است. یعنی توسط مردم و بدون هیچ هزینه ای تبلیغات کنید.در بازاریابی چریکی مهم نیست مردم درباره شما چه می گویند، مهم این است که مردم درباره شما می گویند. یعنی اینکه اسم شما دهان به دهان پخش شده است.
7. شبکه های اجتماعی (Social Media)
قدرتمند ترین و تاثیر گذار ترین ابزارها در دیجیتال مارکتینگ شبکه های اجتماعی هستند. شبکه های اجتماعی یکی از بهترین کانال هایی است که از آن می توان برای بازاریابی دیجیتالی استفاده کرد. پتانسیلی که در شبکه های اجتماعی برای تبلیغات وجود دارد شاید در هیچ کدام از رسانه ها وجود نداشته باشد.امروزه افراد بیشترین وقت خود را در شبکه های اجتماعی مثل اینستا،فیس بوک،تویترو... صرف میکنند. پس این ابزارها میتوانند بهترین تبلیغ کننده برای کار شما باشد.
استراتژی دیجیتال مارکتینگ:
استراتژی‌ دیجیتال مارکتینگ به دو بخش رایگان (Organic) و غیر رایگان (Paid) تقسیم می‌شود. استراتژی رایگان بر بهینه‌سازی موتورهای جست‌وجو (SEO) و بهینه‌سازی صفحه اپلیکیشن‌ها در مارکت (ASO) تمرکز دارد. به دلیل وجود رقابت بسیار زیاد در استراتژی‌های رایگان، استراتژی‌های غیر رایگان تأثیرگذاری بیشتری در ایجاد ترافیک دارند و انواع مختلفی را شامل می‌شوند.
استراتژی دیجیتال مارکتینگ به صورت Organic چیست ؟
استراتژی رایگان دیجیتال مارکتینگ به روش‌هایی اطلاق می‌شود که بدون پرداخت هزینه و با تغییراتی در روش حضور آنلاین، توسط مخاطبان دیده شوید. در این روش‌ها برای کلیک مشتری روی لینک مستقیم وب‌سایت، هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنید. ترافیک می‌تواند هم به‌صورت کمی هم به‌صورت کیفی افزایش یابد:
• کیفیت ترافیک
شما می‌توانید تمام بازدیدکنندگان دنیا را به بازدید از وب‌سایت خود جذب کنید اما اگر آن‌ها در وب‌سایت شما چیزی که در جست‌وجوی آن بودند را پیدا نکنند، فوراً وب‌سایت شما را ترک می‌کنند. به‌عنوان‌مثال، اگر بازدیدکنندگان تنها به این منظور که موتور جستجوگر گوگل به آن‌ها می‌گوید که شما منبعی برای فروش محصولات Apple هستید وارد وب‌سایت شما شوند درحالی‌که شما یک کشاورز هستید که سیب می‌فروشد، این افزایش ترافیک بی‌کیفیت است. ترافیک باکیفیت به‌منظور حضور بازدیدکنندگانی علاقه‌مند به محصولات/خدمات شما است.

• مقدار ترافیک سایت
هنگامی‌که بازدیدکنندگان متناسب با کسب‌وکارتان را از طریق کلیک بر روی صفحات نتایج جستجوگرها یافتید، باید به فکر افزایش میزان ترافیک وب‌سایت خود باشید.

استراتژی‌ دیجیتال مارکتینگ به صورت غیر رایگان چیست؟
برای این نوع از خدمات باید پول پرداخت کنید. به دلیل رقابت بسیار زیاد در استراتژی‌های رایگان دیجیتال مارکتینگ، روش‌های غیر رایگان، مکمل و از ملزومات فعالیت‌های بازاریابی شما خواهند بود. این استراتژی‌ دیجیتال مارکتینگ نیاز به طراحی، برنامه‌ریزی و اجرای دقیق دارد و راه مناسبی برای ارتقای محتوا و افزایش ترافیک است.

اهداف بازاریابی غیر رایگان
• بازاریابی مستقیم: این نوع استراتژی از PPC (Pay Per Click)، موبایل مارکتینگ و تبلیغات خرید (Shopping Adds) به‌منظور افزایش ترافیک و نرخ تبدیل برای کسب‌وکار استفاده می‌شود.

• برند سازی: هدف تبلیغات در این نوع استراتژی، آگاهی بخشی درباره برند یا محصول با استفاده از Google Display ads، ویدئو مارکتینگ و موبایل مارکتینگ است

• بازاریابی مجدد: هدف این نوع استراتژی، ایجاد تبلیغات هدفمند و منحصربه‌فرد برای کاربرانی است که قبلاً وب‌سایت/ اپلیکیشن/ کانال یوتیوب را دیده‌اند.

بازاریابی شبکه های اجتماعی، (SEM (Search Engine Marketing)، تبلیغات ویدئویی، تبلیغات نمایشی و تبلیغات در اپلیکیشن جزو استراتژی‌های غیررایگان دیجیتال مارکتینگ هستند.

 

دیدگاه شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
واتس آپ